dom pod miastem
ARCHITEKTURA

Dom pod miastem

Decydując się na kupno bądź budowę domu poza miastem, musimy zdać sobie sprawę z kwestii, które się z tym wiążą. Przedstawiamy najistotniejsze cechy takiej lokalizacji.

Odległość od miasta to bardzo istotne zagadnienie w tym temacie. Będzie się ona wiązała z dojazdami, które pociągną za sobą koszty finansowe, jak również czas, jaki będziemy musieli na to poświęcić. Plusem odległości od miasta będzie cisza i spokój, jak również bliskość terenów rekreacyjnych oraz zielonych, których brakuje w mieście.

Kontakt z przyrodą to niechybnie duży plus działki położonej pod miastem. Zapewni ona także spokój, który okaże sią na wagę złota w przypadku, kiedy będziemy pracować w mieście. Taka lokalizacja działki to także miejsce idealne na wychowanie dzieci, które będą mogły rozwijać się w miejscu, które daje duże możliwości aktywnego spędzania czasu. Założony ogród w takim miejscu będzie współgrał z otoczeniem, a my będziemy mogli w nim spędzić miło czas – bo co to za przyjemność, kiedy w ogrodzie panuje aglomeracyjny zgiełk typowy dla dużych miast.

Aczkolwiek może się i tak zdarzyć, że z naszą działką będą bezpośrednio sąsiadować inne budynki. Zwróćmy uwagę na ich typ i przeznaczenie. Czy są to budynki mieszkalne, czy może warsztaty samochodowe czy jeszcze innego typu. Sąsiedztwo determinuje komfort mieszkania. Dlatego też warto, w wypadku sąsiedztwa domu jednorodzinnego, zapoznać się z sąsiadem – w końcu będziemy mieszkać w sąsiedztwie przez kolejne lata.

Innym istotnym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić szczególna uwagę, jest infrastruktura. Nie liczy się tylko jej obecny stan na dzień podjęcia decyzji o domu, lecz także to, co powstanie w okolicy w przyszłości. Sprawdźmy jak daleko znajdują się przystanki komunikacji autobusowej, jak również stacja kolejowa. Dowiedzmy się jak wygląda sprawa placówek opieki zdrowia, w razie planowania lub posiadania dzieci: przedszkoli i szkół, jak również gdzie są sklepy. Zdobądźmy informacje dotyczące planów rozwoju okolicy.

Na działkach poza miastem często występuje problem dostępności podstawowych mediów, takich jak sieć kanalizacyjna, gazowa, jak również napięcia elektrycznego. Przyłączeniem domu do położonych dalej sieci, może okazać się kosztowne, a brak przyłącza determinuje potrzebę rozwiązania problemu w inny sposób, który także będzie droższy, gdyż wymaga nakładów finansowych na wykonanie oraz eksploatację (np. szambo, które raz na dwa tygodnie należy opróżniać). Ważnym zagadnieniem jest także dostęp do Internetu oraz sieci telekomunikacyjnej.

Podmiejska lokalizacja domu cieszy się dzisiaj niezwykłą popularnością. Coraz więcej inwestorów stawia na spokój oraz bliski kontakt z przyrodą, uciekając przed miejskim tłokiem i hałasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *