drzwi zewnetrzne
DEKORACJE i MEBLE

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Wybrać drzwi do naszego domu czy mieszkania nie jest łatwo. Jest to stały element, którego raczej zbyt szybko nie zmienimy. Powinny być jak najbardziej uniwersalne, zgrywać się ze stylem całego wnętrza oraz powinny być solidnie wykonane.

Pomocnych w wyborze jest kilka elementów, które zaprezentuję poniżej. Skupmy się na każdym i połączmy w całość, aby dostosować do własnego wnętrza najlepsze z możliwych.Rodzaje

Zacznijmy od sposobu otwierania drzwi:

– uchylne – otwierane są w jedną stronę. Mogą być jedno lub dwuskrzydłowe, lewe lub prawe. Są to drzwi najczęściej spotykane w naszych domach.

– wahadłowe – otwierają się i do wewnątrz i do zewnątrz pomieszczenia

– przesuwne – dzięki zamontowanym prowadnicom otwierają się poprzez pchnięcie je w jedną lub drugą stronę, w zależności od montażu.

– harmonijkowe – składają się z wielu małych elementów zamocowanych na prowadnicy, z reguły wykonane z drewna.

– składane – są to dwie części połączone zawiasami. Po otwarciu składają się na pół.

Pełne czy przeszklone

Do wyboru mamy drzwi pełne, częściowo przeszklone lub całkowicie przeszklone. W zależności od naświetlenia pomieszczenia oraz jego zastosowania powinniśmy kierować się odpowiednim wyborem. Do ciemnych pokoi wybierzmy drzwi częściowo lub całkowicie przeszklone. Szkło może być matowe, co zapewni intymność i nie będzie nic widać.

Materiał

Najpopularniejsze i najtrwalsze będą drzwi wykonane z drewna. Do wyboru mamy jeszcze drzwi drewnopodobne oraz szklane. Te pierwsze mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego. Klejone będzie na pewno tańsze. Zastosowane drzewo może być z sosny, buka, jesionu. Nieco droższe, ale trwalsze będą te z dębu i mahoniu.

Płyty drewnopodobne to MDF I HDF wykonane z klejonych pod wysokim ciśnieniem wiórów lub włókien drzewnych. HDF mają większą gęstość i dzięki temu są twardsze.

Budowa drzwi

Na rynku do wyboru mamy drzwi płytowe i płycinowe. Płytowe składają się najczęściej z drewnianej ramy, a środek po obu stronach wypełniony jest płytą. Drzwi płycinowe także wykonane są z ramy, ale ich środek wzmocniony jest w szprosy. Między nimi montowane są lite deski lub elementy drewnopochodne. Rozmiar

W większości drzwi możemy już zamówić na wymiar, czyli ich szerokość może być różna. Na rynku standardowe szerokości, to 60 i 70 cm.

Pamiętaj, że przy wyborze musisz przede wszystkim kierować się swoim budżetem. Drzwi znajdziesz w różnych półkach cenowych. Ceny zaczynają się nawet od 100 zł i sięgają do kilku tysięcy. Bardzo ważny jest wygląd drzwi, tak aby pasowały charakterem do całego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.